Rodzaje satelit


Satelity telekomunikacyjne:
-
Pierwszym satelitą telekomunikacyjnym z prawdziwego zdarzenia był Telstar. Wprawdzie wcześniej prowadzone były eksperymenty z satelitami (a właściwie balonami) o nazwie Echo, lecz zarzucono ostatecznie ten pomysł. Telstar jako pierwszy przekazał na żywo sygnał wideo przez Atlantyk. Niestety, poruszał się on po orbicie i stacje nadawczo - odbiorcze miały z nim kontakty jedynie przez 20 minut - raz na jedno okrążenie Ziemi. Problem ten rozwiązano w jedyny sensowny sposób - satelity zaczęto umieszczać na tzw. orbicie geostacjonarnej. Oznacza to, że pozycja satelity względem dowolnego punktu na Ziemi nie zmienia się. Do pierwszych satelitów tego typu zalicza się Syncom'a 3 (inne nazwy to Early Bird i Intelsat 1). Nawiasem mówiąc należy on do korporacji Intelsat która posiada tyle satelitów rozmieszczonych w taki sposób, że zapewniają one przekaz telewizyjny z każdego kraju na Ziemi. Nie ma wiele konkurencyjnych firm, lecz z pewnością należy wymienić system Orbita wymyślony i wprowadzony w życie przez Rosjan. Do ciekawostek należy fakt, że nie wszystkie satelity w tym systemie nie są nieruchome względem Ziemi - niektóre poruszają się po orbitach eliptycznych.

Satelity wojskowe:
-
Satelity wojskowe mają z reguły na celu np. rozpoznanie terenu czy zebranie informacji o sile czy technologii wroga. Do satelitów mających za zadanie fotografowanie z ogromną precyzją powierzchni Ziemi należą: Big Bird, Discoverer, Keyhole (USA) oraz Kosmos (Rosja). Satelity wojskowe używane są również do komunikacji: Fltsatcom i Leasat oraz do innych, mniej popularnych celów (np. Vela 12 - wykrywa promieniowanie radioaktywne).

Satelity meteorologiczne:
- Satelity tego typu są z pewnością jednymi z najpotrzebniejszych człowiekowi. Dzięki nim oglądane prognozy pogody są coraz bardziej dokładne, a ich sprawdzalność ciągle rośnie. Historycznym wydarzeniem w dziedzinie badania pogody za pomocą amerykańskich satelitów meteorologicznych było wysłanie pierwszego tego typu urządzenia o nazwie Tiros 1 w 1960 roku. W ciągu następnych kilku lat wysłano kolejne dziewięć Tirosów. Potem przyszedł czas na satelity ESSA i ITOS (te ostatnie to nic innego jak odświeżone i unowocześnione Tirosy). Można także spotkać nazwę NOAA, lecz jest to inna nazwa niektórych spośród podanych wcześniej satelitów. Wysłano także Tirosa N. Rosjanie także wysłali swoje maszyny - Meteor.
Niektóre z tych wszystkich maszyn pracują do dziś, większość jednak "udała się na emeryturę".
Do satelitów meteorologicznych geostacjonarnych należą GOES'y i Meteosaty.

Satelity nawigacyjne:
- W tym wypadku na szczególną uwagę zasługują satelity typu Navstar które umożliwiają pracę odbiornikom GPS . Mogą one wyznaczyć położenie odbiornika na ziemi z dokładnością do kilku centymetrów. Potrzebne do tego są jednak specjalne kody używane przez wojskowych. Zwyczajnym śmiertelnikom pozostają urządzenia ustalające pozycję z mniejszą dokładnością.Inne satelity skonstruowane do podobnych celów to amerykański Transit i rosyjski Kosmos.

Satelity badające kosmos
:
- Jest to typ satelitów najbardziej interesujących astronomów. Umożliwiają one wykonywanie różnego rodzaju badań i pomiarów na orbicie. Mogą wykonywać zdjęcia wszechświata w widmie widzialnym (np. teleskop Hubble'a), podczerwonym (np. IRAS), nadfioletowym (np. IUE - International Ultraviolet Explorer) czy w widmie promieni X (np. Rosat). Przesyłają one mnóstwo informacji dzięki którym można odkrywać nowe ciała niebieskie.

Brak komentarzy: